VooDoo

Voodoo

Hoci kresťania radi poukazujú na náboženstvá typu voodoo primárne iba ako na niečo zlé, dnes ešte stále existujú tzv. "odpustky" a dokonca aj exorcizmus v afrických krajinách, kde práve kresťanskí kňazi zneužívajú dôverčivosť ľudí a sa na nej obohacujú v oblastiach, kde je veľa povier. Dôverčiví ľudia prídu ku kňazovi, dajú mu 50 dolárov, aby očistil ich alebo ich deti od "démonov". Ak sa teda kresťania pozerajú na voodoo iba z jedného pohľadu, treba informovať aj o tom, čo robia kresťania v najchudobnejších kútoch sveta (kde treba skôr dávať ako brať), často prináležiaci aj hlavným smerom kresťanskej viery, akú poznáme dnes v Európe.

Tento príspevok bude viac-menej úvahou o spojitosti afrického náboženstva s Východom bez potreby niečo dokazovať. Východ je vraj pôvodcom všetkého poznania a niektoré ezoterické vedy odporúčajú stavať aj domy s vchodmi na Východ.

I keď Voodoo je vraj iba v Amerike, jeho pôvod je predovšetkým v Afrike a možno aj v Egypte. Voodoo transportovali do severnej i Južnej Ameriky predovšetkým čierni otroci. Tí v oblasti ako Nigéria, kde bol najväčší "boom" otrokárstva podporovaným aj európskym kresťanstvom, už dávno pred existenciou tohto náboženstva mali svoje čierne "tajné skrinky", ktoré v oblasti prežili i dodnes napríklad v podobe náboženstiev ako Vodun, Olorun... Dr. Kwame Nantambu z univerzity Kent tvrdí, že Bibliu (Starý zákon) napísali čierni pisári v dávnovekom Egypte, čo údajne zatajuje Katolícka cirkev. Je všeobecne známe aj to, že v Afrike žijú "čierni Židia", teda černosi najmä v Etiópii, ktorí vyznávajú Judaizmus.

Otrokárstvo do Nigérie vo veľkom preniklo okolo roku 1500 najmä vďaka výhodnej polohe s prístupom k moru. V Nigérii je viac ako 250 etnických skupín - najväčšia Yoruba či Igbo. V krajine však možno nájsť aj stopy po dávnovekých civilizáciách ako Nok, ktorých archeologické vykopávky odhalili súvislosť s dávnovekým Egyptom - podobná heraldika. Civilizácia Nok existovala dávno pred Kristom.

Voodoo popri ďalších afrických náboženstvách je asi jediné na svete, v ktorom žije dávnoveký Egypt (bohyňa Eset verzus Yemaja?) i dnes. Súvislosť v rámci tejto úvahy podporuje výnimočný akcent na magičnosť, ktorá je vlastná Voodoo a rovnako aj Eset, ktorú volali "bohyňou mágie". Teritoriálna prepojenosť môže byť iste ďalšia súvislosť, keďže egyptské obrazy (menovite boh Anubis) sa našli aj neďaleko Sydney a Nigéria ako oblasť musela byť určite prepojená aj s dávnovekým Egyptom, ktorý bol v svojom čase veľmocou veľmocí.

Voodoo je odnož náboženstiev z Afriky, ktoré ako náboženstvo sa vyvíjalo samostatne v Amerike a bolo podmienené vlastnou históriou po roku 1500 (po ktorom sa začalo "vyvážať" z Afriky). V súčasnosti existuje viac typov Voodoo s odnožami po celej Amerike vrátane takých smerov ako Candomblé v Brazílii.

Základným pilierom tohto náboženstva je mágia, duchovia a samozrejme uctievanie Boha. Candomblé ako súčasť africkej diaspóry sa vo svojich prvkoch nelíši od Voodoo, avšak prijalo z časti kresťanstvo, čo vzniklo ako fakt proti útlaku, kedy bieli otrokári potlačovali černochov aj v tom, čomu verili. S obrázkami Panny Márie sa tak čierni otroci vyhli urážkam a posmechu, avšak tajne pri tom pokračovali s prvkami náboženstva z Afriky. Haitský typ Voodoo sa nachádza okrem Haiti aj na Trinidade, v Brazílii či Dominikánskej republike (a určite ešte niekde v oblasti).

Voodoo je špiritistické náboženstvo, ale nie v takom zmysle, ako chápeme slovo "špiritizmus" - skôr v prístupe k životu, kde duchovia zohrávajú dôležitú rolu. Praktikant Voodoo teda môže podstúpiť duchovný zážitok na báze kontaktu s duchmi i "mimo seansy" a prežiť tak kontakt s bôžikmi, ktorí pomáhajú (liečia, predpovedajú) alebo škodia (kliatba na nepriateľa). Voodoo má jedného Boha a potom pomocníkov.

Zo všetkých iných náboženstiev sa mu najviac podobá hinduizmus, ktorý bol vždy otvorený a ktorý aj sám čerpal z domorodých kultúr. Ako príklad uvedieme obrazce Kolam či Rangoli, ktoré praktikanti oboch náboženstiev (Voodoo i hinduizmus) zvyknú kresliť pred prahy príbytkov. Ďalším spojením je viera v hadích bohov - hinduisti majú Nagov a praktikanti Voodoo zase hadieho boha menom Damballah Wedo.

Voodoo sa stalo známe aj vďaka výrazom ako Zombie, čo je akási pohybujúca sa mŕtvola, ktorú do takéhoto stavu môže priviesť Voodoo čarodejník. Tento fenomén zaujal aj vedcov a niektorí dokonca tvrdia (čo iní zas popierajú), že čarodejníci môžu poznať také liečiteľské látky, ktoré by dnešnej medicíne veľmi pomohli. Popri Voodoo existuje aj výraz Hoodoo, čo je skôr akési magické praktikovanie, o ktoré sa zaujímajú aj novodobé smery ako Wicca.

Voodooduchov, bohov i bohyne (napr. Erzulie), ale jeho egyptský, či možno až védsky aspekt, priblížime lepšie cez bohyňu Yemaja, ktorá pochádza z kmeňa Yoruba ako Oriša (božstvo v tomto kmeni) a ktorá je považovaná za Matku Všetkých. Je zobrazovaná s polmesiacom podobne ako hinduistická bohyňa Kali. V haitskom Voodoo je uctievaná ako bohyňa mesiaca.

V Egypte boli určite védske vplyvy starej Indie a tak sa z časti symbolika (ako polmesiac atď.) mohla dostať aj nižšie do oblasti afrického rovníka.

V slovenských médiách sa nedávno objavil prípad človeka, ktorý si kúpil v Thajsku akési sošky, ktoré vydávali "energiu", ale až do takej miery, že sa ten človek začal báť - padali mu obrazy, vypla sa kamera atď. Jedno nemenované televízne médium o tom podalo jednostrannú informáciu.

V prvom rade tu ide o stret dvoch svetov - poznaného a nepoznaného. Rovnakým spôsobom možno spustiť kritiku aj na rôzne reklamy či "vymoženosti" našej civilizácie. Reklama na Viagru a tisíce iných vecí implikuje prílišné posilňovanie pôžitkárstva, o čom je asi tento svet v jednej svojej tvári - ten (presýtený reklamami) nám svoju druhú tvár neukáže, pretože čas, ktorý by sme venovali poznávaniu "nepoznaných" vecí, nie je kompatibilný s tempom, ktoré by bolo ukrátené o svoj rytmus, keby sa všetci ľudia od neho odvrátili.

Ten človek nakoniec svoje "tajomné" sošky od strachu spálil, čím vlastne odmietol rytmus z druhej tváre sveta a tým na seba mohol uvrhnúť aj prekliatie. Tiež predtým nikdy neveril, že také niečo je možné, ale takých príbehov je viac, niektoré tiež dosť strašidelné v Japonsku v súvislosti s mocným Bohom Kankitenon (Ganešom, ktorého takto nazývajú v Japonsku).

Paranormálne javy nemusia byť hneď zlé iba preto, že odkrývajú to, čo ešte nepoznáme. To však nevylučuje existenciu zlých energií. Kvalitu posúdenia toho, či zlo je naozaj zlom a dobro dobrom treba doplniť aj otázkou, či celý v blate môžeme to "čisté" vidieť naozaj transparentne? Všetci vieme dobre, že sme si vybudovali svet, v ktorom kedykoľvek môže nastať jadrová vojna! Alebo aj taký, v ktorom si kupujeme sošky iba pre materialistické potešenie, čím vlastne urážame odkaz duchovne naplnených ľudí, ktorí tu naozaj boli a po ktorých ostali hodnotné myšlienky.

Voodoo je náboženstvo, s ktorým sa netreba zahrávať. Čosi viem aj od austrálskych domorodcov, ktorí dokážu privolať aj dážď. K Voodoo treba pristupovať s rešpektom, alebo sa o takéto čosi vôbec nezaujímať, pretože s posmechom človek rýchlo zistí, že jeho sily naozaj účinkujú, hoci už môže byť neskoro.
Žádné komentáře
 
Design By T!B0