VooDoo

Hoci kresťania radi poukazujú na náboženstvá typu voodoo primárne iba ako na niečo zlé, dnes ešte stále existujú tzv. "odpustky" a dokonca aj exorcizmus v afrických krajinách, kde práve kresťanskí kňazi zneužívajú dôverčivosť ľudí a sa na nej obohacujú v oblastiach, kde je veľa povier. Dôverčiví ľudia prídu ku kňazovi, dajú mu 50 dolárov, aby očistil ich alebo ich deti od "démonov". Ak sa teda kresťania pozerajú na voodoo iba z jedného pohľadu, treba informovať aj o tom, čo robia kresťania v najchudobnejších kútoch sveta (kde treba skôr dávať ako brať), často prináležiaci aj hlavným smerom kresťanskej viery, akú poznáme dnes v Európe.
Voodoo je nejednoznačné označenie pre skupinu náboženských kultov, ktoré vychádzajú zo spoločných koreňov v západnej Afrike. Tam (na území štátov Benin a Togo) sa dodnes praktikuje prastaré náboženstvo "vodoun", spočívajúce v uctievaní predkov a nebeských božstiev. Termínom "vodou" alebo "vudu" sa označuje náboženský kult rozšírený na Haiti a v Dominikánskej republike.

Ku kultu voodoo sa viaže celý rad zľudovených mýtov a povier (napríklad o prepichovaní bábik), ktoré vznikli predovšetkým na základe pokriveného spodobovania tohto náboženstva ako akéhosi “kultu zla a čiernej mágie“ v hororových filmoch.

Slovo “voodoo“ tiež označuje kreolské rituály a bylinkové liečiteľstvo v americkom meste New Orleans, z ktorých sa spravidla vytratila pôvodná polyteistická náboženská tradícia.
 
Design By T!B0